Research Track

Research paper poster session: This year ICDE research papers have been invited to also present posters, to enable further discussions with authors. These posters will be on display during the afternoon sessions and before the banquet on Thursday, April 20th. Please check the schedule.

Research Session 1A: Graphs
10:30 AM - 12:00 PM, Wednesday, April 19, Sorrento

  1. UniWalk: Unidirectional Random Walk Based Scalable SimRank Computation over Large Graph, Xiongcai Luo, Jun Gao, Chang Zhou and Jeffrey Xu Yu
  2. A Fast Order-Based Approach for Core Maintenance, Yikai Zhang, Jeffrey Yu, Ying Zhang and Lu Qin
  3. Scalable and Interactive Graph Clustering Algorithm on Multicore CPUs, Son T. Mai, Martin Storgaard Dieu, Ira Assent, Jon Jacobsen, Jesper Kristensen and Mathias Birk
  4. Fast Computation of Dense Temporal Subgraphs, Shuai Ma, Renjun Hu, Luoshu Wang, Xuelian Lin and Jinpeng Huai

[ top ]

Research Session 1B: Keyword Search, Text, and Strings
10:30 AM - 3:00 PM, Wednesday, April 19, San Marino

  1. Reverse Keyword-Based Location Search, Xike Xie, Xin Lin, Jianliang Xu and Christian Jensen
  2. Reverse Top-k Geo-Social Keyword Queries in Road Networks, Jingwen Zhao, Yunjun Gao, Gang Chen, Christian S. Jensen, Rui Chen and Deng Cai
  3. Mismatching Trees and BWT Arrays: A New Way for String Matching with k-Mismatches, Yangjun Chen and Yujia Wu
  4. Source-LDA: Enhancing probabilistic topic models using prior knowledge sources, Justin Wood, Patrick Tan, Wei Wang and Corey Arnold

[ top ]

Research Session 2A: Data Mining
1:30 PM - 3:00 PM, Wednesday, April 19, Sorrento

  1. Network Backboning with Noisy Data, Michele Coscia and Frank Neffke
  2. Scalable Informative Rule Mining, Guoyao Feng, Lukasz Golab and Divesh Srivastava
  3. Streaming k-Means Clustering with Fast Queries, Yu Zhang, Kanat Tangwongsan and Srikanta Tirthapura
  4. Density based Clustering over Location Based Services, Md Farhadur Rahman, Weimo Liu, Saad Bin Suhaim, Saravanan Thirumuruganathan, Nan Zhang and Gautam Das

[ top ]

Research Session 2B: Query Optimization and Provenance
1:30 PM - 3:00 PM, Wednesday, April 19, San Marino

  1. Provenance-aware Query Optimization, Xing Niu, Raghav Kapoor, Boris Glavic, Dieter Gawlick, Zhen Hua Liu, Vasudha Krishnaswamy and Venkatesh Radhakrishnan
  2. A SQL-Middleware Unifying Why and Why-Not Provenance for First-Order Queries, Seokki Lee, Sven Koehler, Bertram Ludaescher and Boris Glavic
  3. Extended Characteristic Sets: Graph Indexing for SPARQL Query Optimization, Marios Meimaris, George Papastefanatos, Nikos Mamoulis and Ioannis Anagnostopoulos
  4. TT-Join: Efficient Set Containment Join, Jianye Yang, Wenjie Zhang, Shiyu Yang, Ying Zhang and Xuemin Lin

[ top ]

Research Session 3A: Systems for New Analytics
3:30 PM - 5:20 PM, Wednesday, April 19, Sorrento

  1. Scalable Linear Algebra on a Relational Database System, Shangyu Luo, Zekai Gao, Michael Gubanov, Christopher Jermaine and Luis Perez
  2. KeystoneML: Optimizing Pipelines for Large-Scale Advanced Analytics, Evan Sparks, Shivaram Venkataraman, Tomer Kaftan, Michael Franklin and Benjamin Recht
  3. Parallel SPARQL Query Optimization, Buwen Wu, Yongluan Zhou, Hai Jin and Amol Deshpande.
  4. Efficient Scalable Accurate Regression Queries in In-DBMS Analytics, Christos Anagnostopoulos and Peter Triantafillou
  5. Towards Unified Data and Lifecycle Management for Deep Learning, Hui Miao, Ang Li, Larry Davis and Amol Deshpande

[ top ]

Research Session 3B: Top-k, kNN and Skyline Querying
3:30 PM - 5:20 PM, Wednesday, April 19, San Marino

  1. Monitoring the Top-m Aggregation in a Sliding Window of Spatial Queries, Farhana Murtaza Choudhury, Zhifeng Bao, Shane Culpepper and Timos Sellis
  2. Answering Top-k Exemplar Trajectory Queries, Sheng Wang, Zhifeng Bao, Shane Culpepper, Timos Sellis, Mark Sanderson and Xiaolin Qin
  3. V-Tree: Efficient kNN Search on Moving Objects with Road-Network Constraints, Bilong Shen, Ying Zhao, Guoliang Li, Weimin Zheng, Yue Qin, Bo Yuan and Yongming Rao
  4. Sweet KNN: An Efficient KNN on GPU through Reconciliation of Redundancy and Regularity, Guoyang Chen, Yufei Ding and Xipeng Shen
  5. Secure Skyline Queries on Cloud Platform, Jinfei Liu, Juncheng Yang, Li Xiong and Jian Pei

[ top ]

Research Session 4A: New Hardware
1:30 PM - 3:00 PM, Thursday, April 20, Sorrento

  1. Accelerating multi-column selection predicates in main-memory - the Elf approach, David Broneske, Veit Köppen, Gunter Saake and Martin Schäler
  2. Revisiting the Design of Data Stream Processing Systems on Multi-Core Processors, Shuhao Zhang, Bingsheng He, Daniel Dahlmeier, Chi Zhou and Thomas Heinze
  3. DIDO: Dynamic Pipelines for In-Memory Key-Value Stores on Coupled CPU-GPU Architectures, Kai Zhang, Jiayu Hu, Bingsheng He and Bei Hua
  4. On Log-Structured Merge for Solid-State Drives, Risi Thonangi and Jun Yang

[ top ]

Research Session 4B: Security and Encryption
1:30 PM - 3:00 PM, Thursday, April 20, San Marino

  1. Adaptively Secure Conjunctive Query Processing over Encrypted Data for Cloud Computing, Rui Li and Alex Liu
  2. Towards a unifying Attribute Based Access Control approach for NoSQL datastores, Pietro Colombo and Elena Ferrari
  3. Frequency-hiding Dependency-preserving Encryption for Outsourced Databases, Boxiang Dong and Hui Wendy Wang.
  4. Secure and Efficient Query Processing over Hybrid Clouds, Kerim Oktay, Murat Kantarcioglu and Sharad Mehrotra

[ top ]

Research Session 5A: Similarity Search
3:30 PM - 5:00 PM, Thursday, April 20, Sorrento

  1. Capturing the Moment: Lightweight Similarity Computations, Georgios Damaskinos, Rachid Guerraoui and Rhicheek Patra
  2. An Efficient Framework for Exact Set Similarity Search using Tree Structure Indexes, Yong Zhang, Xiuxing Li, Jin Wang, Ying Zhang, Chunxiao Xing and Xiaojie Yuan
  3. Role Discovery in Graphs using Global Features: Algorithms, Applications and a Novel Evaluation Strategy, Pratik Vinay Gupte, Balaraman Ravindran and Srinivasan Parthasarathy
  4. Similarity Search in Graph Databases: A Multi-layered Indexing Approach, Yongjiang Liang and Peixiang Zhao

[ top ]

Research Session 6A: Pot Pourri
10:30 AM - 12:00 PM, Friday, April 21, Sorrento

  1. Posterior Snapshot Isolation, Xuan Zhou, Xin Zhou, Zhengtai Yu and Kian-Lee Tan
  2. PrivSuper: a Superset-First Approach to Frequent Itemset Mining under Differential Privacy, Ning Wang, Xiaokui Xiao, Yin Yang, Zhenjie Zhang, Yu Gu and Ge Yu
  3. Quantifying Differential Privacy under Temporal Correlations, Yang Cao, Masatoshi Yoshikawa, Yonghui Xiao and Li Xiong
  4. Tracking matrix approximations over distributed sliding windows, Haida Zhang, Zengfeng Huang, Zhewei Wei, Wenjie Zhang and Xuemin Lin.

[ top ]

Research Session 6B: Social Networks
10:30 AM - 12:00 PM, Friday, April 21, San Marino

  1. Temporal Influence Blocking: Minimizing the Effect of Misinformation in Social Networks, Chonggang Song, Wynne Hsu and Mong Li Lee
  2. Complex Event-Participant Planning and Its Incremental Variant, Yurong Cheng, Ye Yuan, Lei Chen, Christophe Giraud-Carrier and Guoren Wang
  3. Most Influential Community Search over Large Social Networks, Jianxin Li, Xinjue Wang, Ke Deng, Xiaochun Yang, Timos Sellis and Jeffrey Xu Yu
  4. Boosting Information Spread: An Algorithmic Approach, Yishi Lin, Wei Chen and John C.S. Lui

[ top ]

Research Session 7A: Data Cleaning
1:30 PM - 3:00 PM, Friday, April 21, Sorrento

  1. Cleaning Data with Forbidden Itemsets, Joeri Rammelaere, Floris Geerts and Bart Goethals
  2. Parallel Progressive Approach to Entity Resolution Using MapReduce, Yasser Altowim and Sharad Mehrotra
  3. A Collective, Probabilistic Approach to Schema Mapping, Angelika Kimmig, Alex Memory, Renée J. Miller and Lise Getoor
  4. Cleaning Relations using Knowledge Bases, Shuang Hao, Nan Tang, Guoliang Li and Jian Li

[ top ]

Research Session 7B: Learning and Outlier Detection
1:30 PM - 3:00 PM, Friday, April 21, Capri

  1. Time Series Classification by Sequence Learning in All-Subsequence Space, Thach Le Nguyen, Severin Gsponer and Georgiana Ifrim
  2. Multi-tactic Distance-based Outlier Detection, Lei Cao, Yizhou Yan, Caitlin Kuhlman, Qingyang Wang, Elke Rundensteiner and Mohamed Eltabakh
  3. Link Prediction across Aligned Networks with Sparse and Low Rank Matrix Estimation, Jiawei Zhang, Jianhui Chen, Shi Zhi, Yi Chang, Philip S. Yu and Jiawei Han
  4. LSHiForest: A Generic Framework for Fast Tree Isolation based Ensemble Anomaly Analysis, Xuyun Zhang, Wanchun Dou, Qiang He, Rui Zhou, Christopher Leckie, Ramamohanarao Kotagiri and Zoran Salcic

[ top ]

Research Session 8A: Crowdsourcing and Recommender Systems
3:30 PM - 5:00 PM, Friday, April 21, Sorrento

  1. Prediction-Based Task Assignment in Spatial Crowdsourcing, Peng Cheng, Xiang Lian, Lei Chen and Cyrus Shahabi
  2. Trichromatic Online Matching in Real-time Spatial Crowdsourcing, Tianshu Song, Yongxin Tong, Libin Wang, Jieying She, Bin Yao, Lei Chen and Ke Xu
  3. Tuning Crowdsourced Human Computation, Chen Cao, Jiayang Tu, Zheng Liu, Lei Chen and H. V. Jagadish
  4. Scalable and interpretable product recommendations via overlapping co-clustering, Reinhard Heckel, Michail Vlachos, Thomas Parnell and Celestine Duenner

[ top ]

Research Session 8B: Distributed Processing
3:30 PM - 5:20 PM, Friday, April 21, San Marino

  1. In-memory Distributed Matrix Computation Processing and Optimization, Yongyang Yu, Mingjie Tang, Walid Aref, Qutaibah Malluhi, Mostafa Abbas and Mourad Ouzzani
  2. Fast and Scalable Distributed Set Similarity Joins for Big Data Analytics, Chuitian Rong, Chunbin Lin, Yasin Silva, Jianguo Wang, Wei Lu and Xiaoyong Du
  3. Fast and Scalable Distributed Boolean Tensor Factorization, Namyong Park, Sejoon Oh and U Kang
  4. Spinner: Scalable Graph Partitioning in the Cloud, Claudio Martella, Dionysios Logothetis, Andreas Loukas and Georgos Siganos
  5. Distributed Publish/Subscribe Query Processing on the Spatio-Textual Data Stream, Zhida Chen, Gao Cong, Zhenjie Zhang, Tom Fu and Lisi Chen

[ top ]